SONBAHARA YENİLMEYİN

Yaprakların sarardığı havanın erken karardığı ve içimizin de sıkça daraldığı şu sonbahar günlerinde çoğumuz evden hatta yataktan bile çıkmak istemiyoruz. Uyandığımızda kendimizi mutsuz hissettiğimiz için gün içinde hiçbir şey yapmıyoruz. Gün içinde hiçbir şey yapmadığımız için akşamları daha da mutsuz oluyoruz.

ARKADAŞLARINIZLA BULUŞUN:

Uzmanlar, mutlu bireylerin aileleri ve arkadaşlarıyla ilişkilerine önem verdiğini söylüyor. Dışarı çıkacağınız zaman bir şeyler yemek ya da içmek için buluşmak yerine, bir müzeye gitmeyi ya da sergi gezmeyi tercih edebilirsiniz.

TELEVİZYONU KAPATIN:

Bu kararı şimdiye kadar almadıysanız da artık alın. Yapılan araştırmalara göre mutsuz insanlar mutlu olanlara oranla yüzde 20 daha uzun süre televizyon izliyor. Televizyon dizilerinin bir çoğunun edebiyat uyarlaması olduğu ülkemizde, kitap okumak daha iyi ve keyif verici bir tercih olabilir.

SEYAHATE ÇIKIN:

Adanadakiler dilberler sekisine gidebilir, İstanbuldakiler bir akbille Adalara gidebilir, Eskişehirdekiler Odunpazarı evlerine bir tur düzenleyebilir, Hataydakiler arsuz yolunda bir gezintiye çıkabilirler... Önemli olan ne kadar uzağa gittiğiniz değil, kendi şehrinizde bile olsanız turist gibi hissetmenin tadına varabilmek.

SPOR YAPIN:

O koltuktan kalkmanın sizi mutlu edeceğine dair zerre inancınız yok ama edecek. İlk on dakikada attığınız her adım size işkence gibi gelirken, eve vardığınızda suratınızda kocaman bir gülümseme olacak. Spor yapmanın serotonin hormonunun salgısını arttırdığı gibi, uykuyu da düzene soktuğu bilim insanlarınca kanıtlanmış bir gerçek.

MUZ ÇAYI İÇİN:

Muz kabuklarını 15 dakika kadar kaynatın ve soğuduktan sonra süzerek için. Tayvan 'da yapılan araştırmalar, muz kabuğunun mutluluk hormonu seratoninin salgılanmasını sağlayan maddeler içerdiğini ortaya koydu. Tabiki muz kabuklarında zirai ilaç kalıntıları olmadığından eminsseniz.

TİYATROYA GİDİN:

Kendini mutsuz hisseden bir çok kişinin günümüz tüketim dünyasında çareyi alışverişte aradığı doğru. Eğer birşeyler satın almak istiyorsanız, yeni bir çift ayakkabı ya da kıyafeti boşverin ve kendinize bir tiyatro bileti alın. bir çok şehirde devlet tiyatrolarında oyun izlemek mümkün, şehrinizde böyle bir imkan yoksa üniversitelerin tiyatro etkinliklerini takip edebilirsiniz.

BOL BOL GÜNEŞ GÖRÜN:

Güneş görmeden yoğun çalışarak geçirdiğimiz bir yaz mevsimi sonrası hastalıksız bir kış beklemeyin. Ya da vakit geç değilken sonbaharda öğlen yürüyüşleri yapın. Güneş ışığı absorbe etmemenin D vitamini eksikliğine neden olduğu ve D vitamini eksikliğinin depresyona neden olabileceğini unutmayın. Adana da her 10 kadından dokuzunda D vitamini eksikliği ve yetersizliği olduğunu belirleyen çalışmalar vardır.

İYİ BİR İNSAN OLUN:

Çocuklu arkadaşlarınız akşam dışarı çıkacağı zaman bebek bakıcılığı yapmak, komşunuza alışveriş torbalarını taşırken yardımcı olmak gibi yardımsever aktiviteler size kendinizi iyi hissettirecek. Birilerini mutlu etmek, aynı etkisiyle sizinde mutlu olmanıza sebep olacak... Mutlu bir sonbahar geçirmeniz dileğiyle sevgisiz kalmayın...

27.12.2022