DOĞRU BESLENME Mİ AZ YEMEK Mİ?

Abur cubur yemek yoruyor

Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, besin değeri düşük gıdalarla beslenmenin sonucu olarak obezitenin yanında kronik yorgunluğun da ortaya çıkabildiği gösterildi.

Kaliforniya Los Angeles Üniversitesi (UCLA)’ den bir grup araştırmacı, 32 dişi sıçan üzerinde altı ay süren bir deney yaptılar. Sıçanlar iki gruba ayrıldı, bir gruba normalde almakta oldukları gıdalar verildi. Sıçanlar için ortalama diyet mısır, balık yemi ve diğer işlenmemiş gıdalardan oluşuyordu. Diğer gruba ise yüksek oranda işlenmiş ve şeker miktarı daha yüksek, yani abur cubur gıdalar verildi.

Deneyin ilk üç ayı sonunda, abur cubur grubu içindeki 16 sıçanın diğer gruptakilere göre ciddi olarak daha kilolu olmaya başladıkları gözlendi. Şekeri yüksek işlenmiş gıdalarla beslenmenin yarattığı sonuçlardan birinin obezite olduğu açıktı. Bunun yanında, yorgunluğun da bu tür beslenmenin sonucu olabileceği öne sürüldü. Sıçanlar ucunda su veya yemek gibi bir ödül bulunan bir kaldıracı kaldırma görevine tabi tutulduğunda, abur cuburla beslenen gruptaki sıçanların oldukça düşük performans gösterdikleri ortaya çıktı. 30 dakikalık görev boyunca, bu grup diğer grubun neredeyse iki katı kadar süre ara vermek durumunda kalmıştı.

Altı ayın sonunda, dokuz günlük kısa bir dönem için grupların gıdaları değiştirildi; abur cubur grubundaki kilosu yüksek sıçanlar besin değeri yüksek gıdalarla beslendi. Sıçanların kilo kaybetmedikleri gibi, görevdeki performanslarında da bir iyileşme olmadığı gözlendi. Tam tersi, işlenmemiş gıda grubundaki sıçanlara dokuz gün abur cubur verildiğinde ise anlamlı bir kilo alımı olmadığı gibi, görev performanslarının da düşmediği görüldü. Bu ise şuna işaret ediyor: Kilo alımına esas sebep olan kısa süreli sağlıksız gıda kaçamaklarından öte, bunun uzun süreli bir yaşam stili olarak oturmuş olması. İkinci nokta ise, böyle bir beslenme düzeni oturduğunda kısa süreli değişikliklerle sorunu çözmek mümkün olmuyor.

Obez kişiler toplumda sıklıkla tembel görülebilir, az hareket etmekle suçlanma, damgalanma yaşayabiliyor. Ancak bu deneyin sonuçları sebep sonuç ilişkisinin öncelikle ters yönde olduğunu gösteriyor. Araştırmacılara göre diyete bağlı obezite, bu kişilerin az hareket ediyor, tembellik ediyor olmasının bir sonucu değil bir sebebi.

Peki, abur cubur yemekten uzak durmanın başka bir sebebi daha olabilir mi? Aslında abur cubur türü gıdalarla beslenen sıçan grubunun daha çabuk acıktığı anlaşıldı. Vücutlarındaki varsa eğer tümör dokusu da bu sıçanlarda diğerlerine göre daha hızlı bölünüyor ve büyüyordu.

Çalışmalarının sonuçlarını Physiology and Behaviour dergisinde yayımlayan araştırmacılar, deney insan vücudunda da yapılmış olsa benzer sonuçlar çıkacağın belirtiyor. Evrim sürecince uyum gösterdiğimiz yaşam biçiminden gittikçe farklı bir yöne doğru uzaklaşıyoruz: gün boyu oturmak zorunda olunan işler, kalitesi düşük ya da yüksek oranda işlenmiş gıdalar… Günümüzde şeker hastalığı ve obeziteye daha sık rastlanıyor olunmasının bir nedeni de bu.

İlgili Makale:Blaisdell, vd. Physiology and Behaviour, 2014.

27.12.2022