BİR DURUP DÜŞÜNELİM

Karbon depolama hızı söz konusu olduğunda büyük ve yaşlıca ağaçların küçük ağaçlara göre fark yarattığını biliyormuydunuz. Bir ağaçın daha hızlı karbon depolaması demek odamızın daha iyi havalanması demektir. Fabrika bacasından çıkan kirli dumanın daha hızlı temizlenmesi demektir. Yani büyük ve yaşlıca olan ağaçları doğanın sırtından erkenden sökmemiz dünyamıza acı veriyor. Ya insanoğlu ne yapıyor. Yok ağaç devrilecek ;yok camdan girecek diye diye... ihtiyacımız neyse doğayı umusamadan söküp alıyoruz..

Peki olgun, yeterince ağaçta durmuş meyvelerin henüz yeterince güneş görmemiş ve erkenden sökülen meyvelere göre daha fazla vitamin ve mineral içerdiğini söylersem. Erkenden ağacından sökülen meyvenin, ticari yolculuğunu güven ve huzur içinde geçirmesi için genç kalması istenir. Yeterince vitamin biriktirmeyen meyveler; kıtalar arası yolculuğa ve zamana dirençli hale getiren kimyasal giysilerle giydirilir ve uğurlanırlar. Yine doğanın işine karıştık hem de doğaya ve doğamıza daha faydalı hale gelmesini beklemeden.. Amaç başka...

Peki ya insanoğlu. Acelemiz olmasa da sürekli acele ediyoruz. Her işimiz çarçabuk bitmeli çünkü... Peki ya neden ? Kimse bilmiyor. Aynen doğaya yaptığımız gibi kendi yaşam ağacımız tam da yücelmek için uygun yere karar kıldığında; olduğumuz yerden başka yere, amaçladığımız hedeften başka hedefe durmadan köklerimizi taşıyor, büyüyemiyoruz.

Büyüyemediğimiz için yaşamımızdaki karbonlar birikiyor. Bulaştığımız her işi erkenden bitirmek adına ürettiğimiz herşeyi olgunlaşmadan kenara bırakıyoruz. Yaptımız her iş vitaminsiz kalıyor. Minerali ucuz işin yahnisi de iyi olmuyor. Değerli ağaçları erkenden söküp, olgunlaşmamış meyveleri midemize indirdiğimizden midir aceleciliğimiz genlerimize işlenmiş. Günü, içinden çıkamadığımız bir sürü telaşın içinde ,ruhumuzu bu kaosun içine hapsederek yaşamayalım.

Bir gün de koşturmayalım yetişmesede olur herşey. Gün bitmeden üstesinden gelmek zorsa işimizin yarına da kalsın birazı. O vakit Erkenden pes etmez bedenimiz. Durup bir; gerçekte o kadar acelemiz olmadığına karar verelim. Ama öncesinde sadece duralım. Bir durup düşünelim.

27.12.2022