Tüm Sorularınız İçin Tefefon : 0546 446 6598

Tedavi

Tedavi ve Terapi Yöntemleri

REFLEKSOLOJİ

 

 

Refleksoloji masajının temeli, ayakların vücudun aynası olduğu öğretisine dayanır. Ayaklar insan vücudunu temsil eder ve her nokta vücutta bir bölgeye karşılık gelir. Bunun yanında tanı ve tedavide  yalnızca ayaklar değil; yüz, eller, el parmak boyları, kulaklar ve dişlerde önemlidir.

Bu bölgelerin masaj  yoluyla uyarılması ile vücudun buna gereken tepkiyi verdiği inancı ile temellenir. Belirli noktalara kişinin verdiği tepki ile bu temsil edilen bölgedeki problem saptanmaya çalışılır ve gerekli manüpülasyonlarla bu bölgedeki sorun giderilmeye çalışılır. Bu nedenle refleksoloji bir tür “denge” masajıdır ve kişinin kendisini fiziksel, duygusal ve ruhsal bakımdan iyi hissetmesini sağlar, kişiye doğal dengesini kazandırır.

Genelde herkes günlük hayatında stresle karşı karşıya geliyor. Vücudumuz bu stresle başa çikmakta bazen çok zorlanmakta. Halbuki vücudun tüm sistemleri stresle yaşamaya az miktarda da olsa alışıktır. Çünkü bu stres vücudumuzu motive ederek daha enerjik çalışmasını sağlar. Ama modern yaşam tarzının yarattığı stres vücudun yorgun düşmesine ve hastalanmasına neden olmaktadır.

Gerilimi almak ve hastalıkları tedavi etmek için el ve ayaklardaki belirli noktalara özel tekniklerle masaj uygulamasına refleksoloji adı verilir.

Refleksoloji masajının kontrendike olduğu durumlar, ters etki yaratabileceği durumlar göz önüne alındığında refleksoloji uygulayan kişinin temel tıp bilimleri, klinik tıp bilimleri,klinik ve poliklinik uygulamaları konusunda gerekli eğitimi almış olması gerekmektir. 

 Bunun yanında problemli bölgeye dokunmak bazen tedavi açısından olumlu sonuçlar vermeyebilir aksine hastanın ağrısını artırabilir, irrite edebilir veya hasta o bölgeye dokunulmasına müsaade etmeyebilir. Bu gibi durumlarda refleksoloji hastayı rahatsız etmeden tedavisini geciktirmeyecek bir yaklaşım olarak oldukça etkilidir.

REFLEKSOLOJININ UYGULAMA ALANLARI

- Stres ve anksiyete (kaygı - bunaltı)

- Panik atak

- Sınav stresi

- Depresyon

- Bel - boyun fıtığı

- Mide reflüsü

- Eklem ağrıları

- Dikkat eksikliği

- Otizm Spastik Özürlü (CP SEREBRAL PALSY)

- Motor gerilik (yürüme bozukluğu)

- Kas rahatsızlıkları ve kireçlenme

- Migren

- Hormon sorunları

- Astım

- Alt ıslatma

- Uykusuzluk - Hazımsızlık - Konuşma bozukluğu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

  • Ağrısız atabildiğim her adımda Samet Hocam'ın emeği var. Bize uzun uzun anlattığınız önerileri bu sitede de görmek istiyoruz hocam.Fehmi Yılmaz
  • hocam sayenizde sırt ağrısından kurtuldum. O güler yüzünüz daim olsun. İyiki varsınız.didem öztürk

Duyurular

...