Tüm Sorularınız İçin Tefefon : 0546 446 6598

Makale

Doktordan Makaleler

NÖROLOJİK REHABİLİTASYONDA SAMET BEYAZ YAKLAŞIMI

Aug 06, 2012 | Health Tips

 

Hangi hastalıklarda nörolojik rehabilitasyon yapılmalıdır?

·             Dolaşım sistemi problemleri: Felç (İnme), geçici iskemik atak, beyin kanamaları,

·             Enfeksiyonlar: Menenjit, Ensefalitis, Çocuk felci ve omurilik hattında yer alan apseler, transvers myelit, hasar bırakmış brucella

·             Yapısal, travmatik veya nörömuskuler hastalıklar: Beyin ve omurilik tümorleri, nöropatiler, kas distrofileri (Myasthenia gravis ve Gullian-Barre gibi)

·             Fonksiyonel hastalıklar: baş ağrısı, nöbetsel durumlar, baş dönmesi ve nevralji gibi sinir ağrıları

·             Dejeneratif hastalıklar: Parkinson, MS, ALS, Huntington Kore ve Alzheimer hastalığı ve

              Cerebral Palsi

 

  Nörolojik hastalıklarda meydana gelen hasarı tamir etmeye çalışmakla beraber  sebepe yönelik tedavi genelde hep eksik kalmaktadır. Kimi hastalarda bu sebebin peşine düşüp hasarlı yeri onarmamak bazen aynı problemi yeniden yaşamasına sebep olmaktadır.Örneğin  bir inme nin  tekrar yaşanması hayatı tehdit eden bir durumdur. İnme geçiren bir  hastada inme geçirmesine neden olan  kimi zaman bağırsak bariyeri ve kan beyin bariyerinin açık ve hasarlı olmasıdır.  Buna da kimi zaman beslenme problemleri, vücudun malzeme eksiği, diyabetik tablonun uzun süre vücutta dejeneratif değişikliklere sebep olması, otoregülasyon mekanizmasının işler durumda olmaması, zona gibi kimi başka sebepler neden olabilir.

   Sebebi düzeltmekle beraber yapılan  tedaviler oldukça  hızı bir iyileşmeye neden olur. elektroakupuntur ile zayıf kas fibrillerinin izole çalıştırılması,  Vücudun immün yükünü azaltıp beynin gelişimine daha büyük bütçe ayırmasını sağlamak amacıyla ayrıntılı değerlendirme sonucu kişiye özel  suplement takviyeleri ve beslenme önerileri, bağırsak bariyerinin onarılması ve toksik yükün azaltılması, fizik tedavi ve rehabilitasyon, BEMER TERAPİ ile yara iyileşme hızının arttırılması ve damar yapıların onarılması, Cranio-Sacral Osteopati ile çok yönlü yaklaşım ile neredeyse tüm kapılar tutulmaktadır.

 

EPİLEPTİK NÖBETLERDE:

  Özellikle epileptik nöbetlerde cranio-sacral  terapi yaklaşımı ile vakalarda epileptik nöbet sıklığı ciddi oranda azalmaktadır. vakalarımın büyük kısmında düzenli craniosacral terapi ile epileptik ataklar yok olmaktadır.

 

  Carnio-Sacral terapi; osteopatinin bir çeşididir. Tıb okullarıyla ilk kez tanıştırılmasına rağmen uzun yıllardır gelişmiş araştırmalar yapıldı. Oldukça kibar bir yöntem olmasına rağmen çok güçlü ve etkilidir. Cranial Osteopati yüz ve başında dahil olduğu, bütün vücut da var olduğu kabul edilen hareket ve ritim sistemidir. Yüz ve kafasında var olan eklemler bu hareketlere izin verirler. Bu hareket dakikada 8-10 arası olup, çocuklarda bu sayı fazla, yaşlılarda ise daha az olabilir. Travma ve hastalık modellerinin yerleşmesine ve düzeltilmesine izin veren yine aynı hareket sistemidir.
 
   İlk önceleri, Osteopatların uygulamaları oldukça hafife alınmıştı. Şimdi yapılan bir çok ameliyat ve anatomik gözlemle, sadece baş ve yüzde bulunan ritmik hareketlerin varlığı değil, onların vücut sağlığı ve işlevlerin merkezi olduğu anlaşıldı. Cranial Osteopati vücudun şifa bulmasına yardım eder. Kısaca; düşüncenin, vücudun ve ruhun iyileşmesine çok büyük katkıları olduğu görülmüştür.

EPİLEPSİDE SAMET BEYAZ YAKLAŞIMI:

 Epilepsi hastalarında cranio- sacral terapi ile cranial ritmin normal sağlığına kavuşmaya başlaması amaç edinilir. Bunun için Cranio-sacral terapi belli aralıklarla yapılır.

 Bununla  aynı anda  beynin oksihemoglobinini yani kanlanmasını arttırmak, daha büyük bir dolaşım ağı kurmasını sağlamak amacıyla BEMER TERAPİ  uygulanır.

 Vücudun immün yükünü azaltıp beynin gelişimine daha büyük bütçe ayırmasını sağlamak amacıyla ayrıntılı değerlendirme sonucu kişiye özel  suplement takviyeleri ve beslenme önerileri verilir.

Cranial sinir ağı ile periferik sinir ağı arasındaki denge ve iletişim için refleksoloji yapılır.

 Multidisipliner çalışmanın zorunluluğuna inanan biri olarak nöroloji uzmanlarıyla mutlaka istişare edilir.

Yara iyileşme uyarımı için sempatik sistem inhibe dilir, parasempatik sistem aktive edilmeye çalışılır. bunu sağlamak için beslenme, oksijenlenme, duyu algı açısından her türlü önlem alını

  Kasların zayıflamasını engellemek amacıyla  flask evredeyse kontraksiyon amaçlı elektroterapi mutlaka yapılmalıdır.

  Hasarlı yapıların görevini yeni oluşacak ünitelerin üstlenmesi için Beynin gelişiminin devamı hayati dercede önemlidir. Sağlıklı bireylerde Hayatın ilk 3 yılı yoğun olmakla beraber sonraki on yıllarda da beynin gelişimi ve büyümesi devam eder. Oysa cerebral palsili çocuklar ve  diğer cranial defektlerde bu büyümenin önünde kanlanma sorunları ve stürların erken kapanması, cranio-sacral ritmin sağ ve sol da dengesizliği gibi engeller vardır. Bu engeller ortadan kalkmadıkça  boynun aşağısındaki kaslar ve postür için gösterilen çabalar tek başına yeterli olmayacaktır. Ufak bir deliğin bile tabloyu iyileşememe yönünden bozacağı bilinciyle tedavilerde tüm delikleri tıkamak önemlidir.

                                                                        Uzm. Fzt.- Osteopat Samet BEYAZ

Yorumlar

Yorum Yapın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

  • Ağrısız atabildiğim her adımda Samet Hocam'ın emeği var. Bize uzun uzun anlattığınız önerileri bu sitede de görmek istiyoruz hocam.Fehmi Yılmaz
  • hocam sayenizde sırt ağrısından kurtuldum. O güler yüzünüz daim olsun. İyiki varsınız.didem öztürk

Duyurular

...