Tüm Sorularınız İçin Tefefon : 0546 446 6598

Makale

Doktordan Makaleler

MEVSİM GEÇİŞLERİ: TRAJEDİ

Aug 06, 2012 | Health Tips

   Biliyoruzki sonbahar bir adaptasyon dönemidir. kışa geçmek için bir hazırlıktır. Bu hazırlık döneminde metabolizmamız ve hormonal dengemiz ciddi adaptasyon problemleri yaşar.  Yorgunluk hissi ve depresyonda hissetme hali yaygın görülüyor. Ayrıca hastalıklara karşı vücut direnci oldukça azalıyor. Geçirdiğimiz yaz aylarında depoladığımız D vitamini yani güneş ,tatil ve dinlenmeyle oldukça ilşkili olan bu durum için geriye dönüp güneşlenmek mümkün olmadığına göre  neler yapabiliriz onlara bakalım. Beslenme ile mevsim değişikliklerinde oluşabilecek hastalıkların önüne geçebiliriz. Sonbahar mevsiminde insanların kendini mutlu etmesi için sindirim organlarına daha fazla yük verecek, sindirim olayını uzatacak yiyeceklerden bir süre vazgeçmeleri gerekir.

1- İlk kural yediğimiz yiyecekler çorba ve sulu yemek şeklinde mide için blenderden geçmiş kadar yumuşak ve kıyılmış olmalı. Yani çorba ve az yağlı sebze yemeklerini tüketmelerini tavsiye ediyorum. Çorba derken geleneksel dövme, yayla ve  mercimek çorbasını tavsiye etmiyorum. Onları kışa aylarına saklasanız daha iyi olur. Zira baklagiller tüketimi ve  depresyon ile ilgili çalışmalar vardır. Lahanalı tarhana, karışık sebze çorba, tavuk suyu çorba  daha uygun olabilir.

2- İkinci kural çeşitliliktir.  Mevsim sebzelerden çok çeşitli türlüler hazırlayabilirsiniz. Çeşit ne kadar çoksa alacağınız flavonoidler ve antioksidantlar o kadar çeşitlidir.

3- Üçüncü kural sebze çeşitliliğine bitki çeşitliliğini de ekleyebilirsiniz. Bunun en keyifli yolu bitki çaylarıdır. Adaçayı, papatya çayı, ıhlamur, kuşburnu, zencefilli tarçınlı ballı ve limonlu çay gibi çeşitli, yazdan stokladığınız, yaylalardan satın aldığınız bitki çaylarını tüketebilirsiniz. Zira bitki çayları tarımsal alanlardan uzak dağlardan koparılmamışsa; yani doğal değilse ciddi zirai ilaç kalıntıları içerebilirler.

4- Dördüncü kural güçlü C ve E vitaminleri içeren doğal besinler ve B3 ve B5 gibi kalp sağlığımıza iyi gelen vitaminleri içeren besinler için Brokoli, karnabahar, kivi, içine yarım limon sıkılmış 1 bardak ılık su, kıştan stokladığımız ekşi kızılcık şurubu(sulandırarak akşam vakitleri)  ve bol bol yeşillik tüketerek bu işin üstesinden gelebilirsiniz.

5- Besin önermenin yanı sıra bazı besinlerden uzak durmak gereklidir. Basit karbonhidratlardan yani Tahıl, pirinç, patates, şeker ve tatlılardan kaçınmak, sofradan doymadan kalkmak ve yeteri kadar hareket etmek önemlidir. Zira soğuk çarpacak diye kanepede kış moduna geçmek iyi bir fikir değildir. Gün içinde en az yarım saat yürümek önemlidir. Kırmızı eti sonbahar aylarında daha az tüketmenizi öneririm. İçerdiği doymamış yağlarla beraber hareketsizliğiniz potansiyel  kardiyak sıkıntıları açığa çıkarabilir. Özellikle buğdayda bulunan glutenin  depresyonla ilişkili olduğuna dair çalışmalar vardır. 

Yorumlar

Yorum Yapın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

  • Ağrısız atabildiğim her adımda Samet Hocam'ın emeği var. Bize uzun uzun anlattığınız önerileri bu sitede de görmek istiyoruz hocam.Fehmi Yılmaz
  • hocam sayenizde sırt ağrısından kurtuldum. O güler yüzünüz daim olsun. İyiki varsınız.didem öztürk

Duyurular

...