Tüm Sorularınız İçin Tefefon : 0546 446 6598

Makale

Doktordan Makaleler

İRADE

Aug 06, 2012 | Health Tips

Beyin “yeme” dese

Yeme düzenimizi beynimizin “yüksek karar merkezleri” mi yoksa “basit beyinsel fonksiyonları” mı yönetiyor? Bu ikilem bir süredir bilim insanları arasında tartışılıyor. Nature Neuroscience dergisinde yayınlanan bir makale ise beynin karar merkezi olan prefrontal korteksin memelilerin yemek yeme düzeni üzerinde etkili olabileceğini gösterdi.

Bir sinir iletici (nörotransmiter) olan dopamin acı ve zevk algılarını da etkiler. Mutluluk algısını kuvvetlendirip motivasyon sağlayan dopaminin hayvanlarda düşük seviyelerde seyretmesi, yemeyerek açlıktan ölmelerine neden olur. Bu araştırma özelinde ise, farelerin prefrontal korteksindeki D1 dopamin alıcı sinir hücresi aktive ediliyor. Aktivasyon sonucu farelerin daha fazla yedikleri görülüyor. Aynı sinir hücresi engellendiğinde ise fareler daha az yiyorlar.

Buraya kadar, beynin karar merkezinin yeme alışkanlıkları üzerinde etkisi oldukça aşikar. Fakat makale yazarları açıp kapadıkları dopamin yolunun duygusal tepkileri kontrol eden amigdala gibi bölgelerle kesiştiğinin altını çiziyor. Bu da başta belirtilen tartışmalı iki yola da açıklık getiren “üçüncü yol” yaklaşımını doğuruyor. Yani, yeme alışkanlıklarımız beynin yüksek karar mekanizması ve basit duygu merkezleri arasındaki bağlantı ile düzenleniyor olabilir.

Yani frefrontal korteksin orta beyin üzerindeki hakimiyeti önemli. Prefrontal korteksin hakimiyeti için bilgi gerekir. Çoğu insan kliniğime geldiğinde  alışkanlıkları değiştirmemek için ciddi defans sergilerler . Orta beynin defansından kurtulmanın en iyi yolu insanların duygularını yani limbik sistemi etkilemektir. Basit duygu merkezleri üzerindeki hakimiyet için güçlü bir amaç oluşturmak gerekir. Bir amacınız varsa ve bu amacın çıkış yolu olduğuna inanıyorsanız İrade denilen şey şekillenmeye başlıyor. Kişinin etrafından önce kendine saygı duyduğu ve sevdiği bu yolağa giren herkes alışkanlıklarını değiştirebilir.  Bunu başardığımızda yoluna girmeyecek hiçbir problem yoktur.

​İlgili makale: Land, vd., Nature Neuroscience,2014, ​doi:10.1038/nn.3625

 

Yorumlar

Yorum Yapın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

  • Ağrısız atabildiğim her adımda Samet Hocam'ın emeği var. Bize uzun uzun anlattığınız önerileri bu sitede de görmek istiyoruz hocam.Fehmi Yılmaz
  • hocam sayenizde sırt ağrısından kurtuldum. O güler yüzünüz daim olsun. İyiki varsınız.didem öztürk

Duyurular

...