Tüm Sorularınız İçin Tefefon : 0546 446 6598

Makale

Doktordan Makaleler

TAT ALGISI YAŞLANDIKÇA DEĞİŞİR Mİ?

Aug 06, 2012 | Health Tips

 

   İnsanların tat algısı daha anne karnındayken oluşmaya başlar. bebeklerin ağızlarında yaklaşık 30 bin tat algılayıcısı bulunur. tat algılayıcılar ağız içinde dilde, damakta ve yanaklarda bulunabilir.

  Ancak yaşlandıkça sayıları azalmaya başlar. sağlıklı bir yetişkinin ağzında 9 bin tat algılayıcısı vardır.  ayrıca yetişkinlerde tat algılayıcılar genellikle dilin üzerindedir.  bu etkiler nedeniyle çocukların tat algılama  yeteneği  yetişkinlerden daha gelişmiştir.  tat algısı özellikle 60 yaşından itibaren azalmaya başlar. İlk olarak tatlı ve tuzlu, daha sonra ise ekşi ve acı tatlara karşı duyarlılık azalır. Anne sütü ise şekerli olduğundan bebekler bu tada karşı duyarlıdır. tuzlu tat algısı dördüncü aydan itibaren oluşmaya başlar. araştırmalar çocukların tuzlu ve şekerli yiyecekleri  acı ve ekşi yiyeceklere göre daha fazla sevdiğini gösteriyor.  bilim insanları çocukların acı yiyeceklere karşı olumsuz tepkisinin  acı tadın oluşturabileceği  " tehlikeli  ve  zararlı" algısı nedeniyle , içgüdüsel olabileceğini düşünüyor. Ancak daha ileri yaşlarda yiyecek tercihlerini  yeme alışkanlıklarının belirlediği söylenebilir.  Ağızdaki tat algılayıcılarının sayısının fazla olması farklı lezzetlerin daha belirgin  şekilde algılanmasını sağlar. Ancak bir yiyeceğin nasıl algılandığını sadece tadı belirlemez. Kokunun da tat algısının oluşmasında önemli bir etkisi vardır.

koku algısı da tat algısı gibi anne karnında  gelişmeye başlar ve yaşlandıkça hassasiyeti azalır. Bu nedenle kokusu çok belirgin olan yiyecekler çocuklar için rahatsız edici olabilir. 

                                                       Osteopat-Uzman Fizyoterapist  Samet Beyaz

Yorumlar

Yorum Yapın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

  • Ağrısız atabildiğim her adımda Samet Hocam'ın emeği var. Bize uzun uzun anlattığınız önerileri bu sitede de görmek istiyoruz hocam.Fehmi Yılmaz
  • hocam sayenizde sırt ağrısından kurtuldum. O güler yüzünüz daim olsun. İyiki varsınız.didem öztürk

Duyurular

...