Tüm Sorularınız İçin Tefefon : 0546 446 6598

Makale

Doktordan Makaleler

TAMAMLANMAMIŞ EMBRİYO: VAGUS

Aug 06, 2012 | Health Tips

PREMATÜRE BEBEKLER DAHA TİZ SESLE AĞLIYOR

  Biology Letters dergisinde online olarak yayımlanan bir makaleye göre, erken doğan (prematüre) bebekler gebelikte 40 haftayı doldurmuş yaşıtlarına göre daha tiz sesle ağlıyor.

Araştırmacılar bebek ağlamalarını, sinir sisteminin ne kadar geliştiğine dair "noninvazif" (vücuda herhangi bir kesim müdahalesi gerektirmeyen) bir gözlem yolu olarak kullanmış.

Tam gebelik süresini dolduran bebeklerin ağlama seslerine dair geçmiş araştırmalar, çok tiz sesli ağlamaların bebeğin metabolizmasında ve sinir sistemindeki rahatsızlıklardan kaynaklanabileceğini gösteriyor. Bu çalışmada ise erken doğan bebeklerin ağlama sesleri ile tam gebelik süresini doldurmuş bebeklerin ağlama seslerinin frekansı karşılaştırılmış.

Araştırma sonuçlarına göre erken doğan bebekler daha tiz bir sesle ağlıyor; fakat bunun sebebi daha küçük olmaları ya da anne karnında daha yavaş gelişmiş olmaları değil. Araştırmacılar bu yüksek sesi erken doğan bebeklerin vagus sinirlerindeki etkinliğin daha az olmasına bağlıyor. Beyin kökünden karın bölgesine kadar uzanan vagus sinirindeki etkinliklerin ses tellerindeki basıncı azalttığı ve daha düşük sese yol açtığı biliniyor.

 Vagus sinirinin kalp, akciğer, ve organların önemli bir bölümünün vejetatif siniri olduğu düşünüldüğünde ileride sindirim sistemi problemlerinden kalp hastalıklarına, psikiyatrik problemlerden parietal sistem problemlerine kadar sebebi bilinmeyen diye tarif edilecek problemlere kapı açacağı muhakkak. Dolayısıyla motilitesi zayıf organları patolojilerin önüne geçmek için vejetatif sinir sisteminin omurga, sacrum ve craniumdaki ganglionları dengelemek, kanlanmasını arttırmak, doğru yolaklarda ilerlemesini sağlamak için Osteopatik Tedaviler mucizevi etki gösterebilir.

Diğer taraftan larenjit dışı ses kısıklığı veya tiz ses çıkarmanın vagal problemlere işaret edebileceği yönünde tanısal anlamı olduğuna işaret etmek gerekir. 

İlgili makale: doi: 10.1098/rsbl.2014.0350
 

Yorumlar

Yorum Yapın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

  • Ağrısız atabildiğim her adımda Samet Hocam'ın emeği var. Bize uzun uzun anlattığınız önerileri bu sitede de görmek istiyoruz hocam.Fehmi Yılmaz
  • hocam sayenizde sırt ağrısından kurtuldum. O güler yüzünüz daim olsun. İyiki varsınız.didem öztürk

Duyurular

...