Tüm Sorularınız İçin Tefefon : 0546 446 6598

Makale

Doktordan Makaleler

OMEGA 3 MİKTARINDA AZALMA

Aug 06, 2012 | Health Tips

İskoçya'da yürütülen bir araştırma, balık çiftliklerinde üretilen somonda bulunan omega 3 yağ asidi miktarının son beş yılda yarı yarıya azaldığını ortaya koydu. Stirling Üniversitesindeki bilim adamları tarafından yürütülen çalışmada, çiftlik somonlarında bulunan omega 3 miktarının beş yıl içinde yarı yarıya düştüğü belirtildi.

BALIKLARA VERİLEN YEMLERİN ETKİSİ

Araştırmada, omega 3 yağ asidinin düşmesinin nedeni olarak çiftlikte yetişen somon balıklarına verilen yemlerin kalitesinin azalmasının etkili olduğu kaydedildi. Araştırmayı yürüten ekibin başı Prof. Douglas Tocher, yeterli miktarda omega 3 alımı için artık haftada bir porsiyon somon yerine iki porsiyon yenmesinin gerektiğini ifade etti.

Diğer taraftan konserve ton balıkları tüketiyorsanız eğer lezzetinin son 10 yılda ciddi biçimde azalıp değiştiğini farketmişsinizdir. Zira bir şeyin pazar payı ne kadar artarsa kalitesin de düştüğüne tanık olursunuz. Alınacak en güzel önlemlerden biri taze mevsiminde av balığı tüketmektir. Bunun için olta balıkçılığı keyfi olan arkadaşlarınıza iyi davranmanız gerekebilir. Ya da ciddi miktarlarda sahip olmamız gereken Omega 3 yağını  besinlerden tamamlamamız mümkün değilse eczacımız veya doktorunuzun önerdiği bir omega 3 desteğini kullanabilirsiniz. Önemli antienflamatuar etkileri  olan Omega 3; beyinin yağ ihtiyacının %90 nından fazlasını karşılar. Geçmişte neredeyse bütün besinlerde önemi ölçüde bulunabilen Omega 3 günümüzde doğal olmayan besin döngüsü nedeniyle su dışı besinlerde yok denecek kadar azdır. Neyse ki deniz ve su canlıları hala yosun veya yosun tüketen deniz canlılarıyla besleniyorlar.

                                                                 Osteopat-Uzman Fizyoterapist Samet BEYAZ

Yorumlar

Yorum Yapın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

  • Ağrısız atabildiğim her adımda Samet Hocam'ın emeği var. Bize uzun uzun anlattığınız önerileri bu sitede de görmek istiyoruz hocam.Fehmi Yılmaz
  • hocam sayenizde sırt ağrısından kurtuldum. O güler yüzünüz daim olsun. İyiki varsınız.didem öztürk

Duyurular

...