Tüm Sorularınız İçin Tefefon : 0546 446 6598

Makale

Doktordan Makaleler

NEDEN RÜYALARIMIZI HATIRLARIZ

Aug 06, 2012 | Health Tips

Uyurken ve rüya görürken beyinin farklılaşan fonksiyonel özellikleri; beynimizin işleyişi için kilit sorulara cevap verebilir. Bunu öngören uzmanlar uyku rüya, hafıza üzerine araştırmalar yaparak farklılıklara hangi bölgelerin sebep olduğunu anlamaya çalışıyor. 

Lyon Sinirbilim Merkezi de beynin rüya görme işlemi üzerine çalışma yapan merkezlerden biri. Yeni yayınladıkları makalede, ilgili beyin bölgelerini belirlemek ve bu bölgelerin iki grup arasındaki (rüyalarını hatırlayabilen ve hatırlayamayan) etkinlik farklarını ölçmek üzerine bir deney tasarladılar. Bu araştırma için, 21'i rüyalarını hatırlayan (haftada ortalama beş gün), 20'si ise hatırlamada güçlük çeken (ayda iki kez civarında) 41 kişi seçildi. Gönüllülerin beyin aktiviteleri Pozitron Emisyon Tomografi (PET) cihazıyla uyku ve uyanık olma süreçlerinde düzenli olarak görüntülendi. Sonuçlar rüyalarını hatırlayan grubun Temporo-Parietal Kavşağının ve Medial Prefrontal Korteksinin her iki durumda da daha aktif olduğunu gösterdi. Sonuçlar; yüksek aktiviteli Temporo-Parietal Kavşağının uyaranlara duyarlılığı arttırdığına; bu durum da uyanık olma halini tetikliyor olabileceğine işaret ediyor. Beyin uyanık olduğu periyotlarda rüyaları kaydedebiliyor ve bu nedenle hatırlanma sıklığı artıyor. Yine de araştırmacılar iki grubun rüya görme sıklıklarının da farklılık gösterme ihtimalinin; rüya hatırlama oranlarını etkileyebilecek olduğunun altını çiziyor. Grup önceki araştırmalarında rüyalarını hatırlayan grubun geceleri kalkma sıklığının hatırlamayanlara oranla iki kat yüksek olduğunu yayınlamış, ayrıca uyku durumunda da, uyanıklık halinde de seslere daha duyarlı olduklarını göstermişti. Seslere duyarlılığın; uyanık olma periyotlarını tetiklediğini, böylece rüyaların kaydedildiğini belirtmişlerdi. Sonuç olarak rüya hatırlama uyku esnasında beynin bilişsel aktivitelerinin açık olduğunu gösteriyor. Bu da tam bir uyku anlamına gelmiyor. Kendi hücresel onarımıyla meşgul olması gereken beyin arşivdeki ilgili görüntüleri kontrol edememesi nöronların istemsiz ateşlendiği anlamına gelir. Nöronların istemsiz ateşlendiği problemler vücutta fibrilasyon olarak kendini gösterir  ve önemli nörolojik bulgulara işaret eder. Bu nedenle rüyaları sık sık hatırlamak nörolojik bir probleme işaret ediyor olabilir. Hastada  Nöral iletimle , kan beyin bariyeriyle , beyinde yoğun hücre artığı birikimiyle ilgili sorulara cevap bulmak gerekebilir. Seslere duyarlılık trigeminal ve fasyal sinirin sesin frekansını organize eden kısımlarıyla ilgilide olabilir. Veyahut ta orta  kulak yolunun basıncını dengeleyen bir kasla da ilgili olabilir.

                                                                 Osteopat- Uzman Fizyoterapist Samet BEYAZ

İlgili Makale: Ruby, v.d., Neuropsychopharmacology, DOI:10.1038/npp.2014.6.

 

Yorumlar

Yorum Yapın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

  • Ağrısız atabildiğim her adımda Samet Hocam'ın emeği var. Bize uzun uzun anlattığınız önerileri bu sitede de görmek istiyoruz hocam.Fehmi Yılmaz
  • hocam sayenizde sırt ağrısından kurtuldum. O güler yüzünüz daim olsun. İyiki varsınız.didem öztürk

Duyurular

...