Tüm Sorularınız İçin Tefefon : 0546 446 6598

Makale

Doktordan Makaleler

HÜCRE HAFIZASI

Aug 06, 2012 | Health Tips

Araştırmacılar bakterinin DNA’sında bir gen bölgesini bilgiyi kaydedici bir kayıt cihazına dönüştürdüler. Bu gelişmenin insanlarda sağlık izleminde ve bir çok sağlık araştırmasında kullanılması mümkün.

E.coli bakterisi üzerinde en çok çalışma yapılan bakteri türlerinden biri. Yapılan en son çalışmada ise hücresel çevrelerinin hafızasını saklamaları için DNA’ları “hack”lendi. Araştırmacılar bakterinin DNA’sında bir gen bölgesini bilgiyi kaydedici bir kayıt cihazına dönüştürdüler. Verilen sinyallerle hücrenin çevresiyle ilgili kazandığı bilgileri kayıt yapması sağlandı. Bakterinin çevresinden aldığı kimyasal, fiziksel etmenlere karşı oluşturduğu herhangi bir reaksiyon bu şekilde kaydedildi.

Bununla birlikte, çalışılan E.coli hücrelerinden her birinin bilgiyi kaydetmek için kendine özel bir hesabı olsa da, beklenilen etki ancak daha fazla hücre populasyonunun kayıt yapıcı bir sisteme dönüştürülmesiyle gerçekleşti. Ve hücreler değiştirilen gen bölgelerini çoğaltarak zaman ilerledikçe daha fazla kayıt yapma yerine de sahip oldular. Dışarıdan gelen sinyaller arttıkça, kayıt yapan bölgeler de miktar olarak arttı.

Bu gelişmenin kullanılması düşünülen alan ise sağlık izlemi. Bakterilerde değiştirilen gen bölgelerinin hayvan hücrelerinde de işlev gördüğü biliniyor. Bizim de hücrelerimize eklenip kayıt sistemi oluşturulursa, sonrasında çıkarılıp geriye dönük hafızayı gözlemleyebiliriz. İnsanlara uygulanması sonucunda örneğin değiştirilmiş bağırsak hücreleri, huzursuz bağırsak sendromu denilen bir hastalığın hücresel ilerlemesini kaydedebilecek, veya değiştirilmiş beyin hücreleri sinir yollarının çalışması hakkında daha fazla bilgi kazanmamıza yardımcı olabilecek.

Daha ileride yapılacak olan çalışmalarda ise kanserli yapıların büyümesi ve kanserin yayılması, veya bulaşıcı hastalıkların yayılması hakkındaki soruların açıklanacağı düşünülüyor.

 

Hücre hafızası ve epigenetik çalışmaların ileri halkası olan bu araştırmalar bozucu alan teorisi ve fiziksel travmaların sitokin biriktirmesi ile hücrelerin kendini korumaya alarak vücut disiplinini ve ağrı mekanizmasını meşgul etmesine kanıt sunar nitelikte.

Hastalarada geçmiş ameliyat scar dokularının neden tedaviye alınması gerektiği üzerine nöral terapistleri haklı çıkarıp, bunun hastalıkların hafızasını değiştirebileceğimiz noktasına gelindiğini müjdelemek gerekir.

http://www.newscientist.com/article/dn26558-cells-act-like-old-tape-recorders-to-monitor-health.html#.VGW7XlesVqs

                                                             Osteopat- Uzman fizyoterapist Samet BEYAZ

Yorumlar

Yorum Yapın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

  • Ağrısız atabildiğim her adımda Samet Hocam'ın emeği var. Bize uzun uzun anlattığınız önerileri bu sitede de görmek istiyoruz hocam.Fehmi Yılmaz
  • hocam sayenizde sırt ağrısından kurtuldum. O güler yüzünüz daim olsun. İyiki varsınız.didem öztürk

Duyurular

...